SE10DB-M3/I
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 100V 3A TO263AC
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
SE10DB-M3/I PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io):3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.15 V @ 10 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):3 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr:15 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:67pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab) Variant
Supplier Device Package:TO-263AC (SMPD)
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C