D820N22TXPSA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 2.2KV 820A
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
D820N22TXPSA1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):2200 V
Current - Average Rectified (Io):820A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.25 V @ 750 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:40 mA @ 2200 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Chassis Mount
Package / Case:DO-200AA, A-PUK
Supplier Device Package:-
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 180°C