SF2GDF-13
Manufacturer
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
VIGOR # :
Description
SUPERFAST RECOVERY RECTIFIER D-F
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
SF2GDF-13 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):400 V
Current - Average Rectified (Io):2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.3 V @ 2 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F:50pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2-SMD, Flat Lead
Supplier Device Package:D-Flat
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C