NSVR201MXT5G
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
RF SCHOTTKY BARRIER DIODE
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
NSVR201MXT5G PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):2 V
Current - Average Rectified (Io):50mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:320 mV @ 1 mA
Speed:Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 2 V
Capacitance @ Vr, F:0.15pF @ 0V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2-XDFN
Supplier Device Package:2-X2DFN (1x0.6)
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C