VS-T70HFL10S10
Description
DIODE GEN PURP 100V 70A D-55
DataSheet
VS-T70HFL10S10 PDF
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io):70A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.73 V @ 70 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):110 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:20 mA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Chassis Mount
Package / Case:D-55
Supplier Device Package:D-55
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 125°C