IDWD10G120C5XKSA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
SIC SCHOTTKY 1200V 10A TO247-2
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
IDWD10G120C5XKSA1 PDF
Type Description
Series:CoolSiC™+
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Silicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1200 V
Current - Average Rectified (Io):34A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.65 V @ 10 A
Speed:No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:80 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F:730pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-247-2
Supplier Device Package:PG-TO247-2
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C