CMSH2-40M TR13 PBFREE
Manufacturer
Central Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 2A SMA
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
CMSH2-40M TR13 PBFREE PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40 V
Current - Average Rectified (Io):2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:550 mV @ 2 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F:150pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:DO-214AC, SMA
Supplier Device Package:SMA
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 150°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
ESH2BHE3_A/H
ESH2BHE3_A/H
DIODE GEN PURP 100V 2A DO214AA
SK86C V6G
SK86C V6G
DIODE SCHOTTKY 8A 60V DO-214AB
P1200G
P1200G
DIODE STD D8X7.5 400V 12A
S20X35VFS-2W
S20X35VFS-2W
SPEAKER, OVAL 8 OHM
CMSH2-40M TR13 PBFREE
CMSH2-40M TR13 PBFREE
DIODE SCHOTTKY 40V 2A SMA