SBRT25M60SLP-13
Manufacturer
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
VIGOR # :
Description
DIODE SBR 60V 25A POWERDI5060-8
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
SBRT25M60SLP-13 PDF
Type Description
Series:SBR®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Diode Type:Super Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):60 V
Current - Average Rectified (Io):25A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:600 mV @ 25 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:150 µA @ 60 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-PowerTDFN
Supplier Device Package:PowerDI5060-8 (Type K)
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C