RB162VA-20TR
Description
DIODE SCHOTTKY 20V 1A TUMD2
DataSheet
RB162VA-20TR PDF
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Not For New Designs
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):20 V
Current - Average Rectified (Io):1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:400 mV @ 1 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:1.2 mA @ 20 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2-SMD, Flat Lead
Supplier Device Package:TUMD2
Operating Temperature - Junction:125°C (Max)