IDW16G65C5XKSA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 650V 16A TO247-3
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
IDW16G65C5XKSA1 PDF
Type Description
Series:CoolSiC™+
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Silicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):650 V
Current - Average Rectified (Io):16A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.7 V @ 16 A
Speed:No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:200 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F:470pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-247-3
Supplier Device Package:PG-TO247-3
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
AL1J
AL1J
DIODE STD DO-213AA 600V 1A
S5ACTR
S5ACTR
DIODE GEN PURP 50V 5A SMC
SR510 R0G
SR510 R0G
DIODE SCHOTTKY 100V 5A DO201AD
1808J5000271JXR
1808J5000271JXR
CAP CER 270PF 500V X7R 1808
IDW16G65C5XKSA1
IDW16G65C5XKSA1
7602
HOLE PLUG 0.375" STL/NCKL NAT