RFN10BM6SFHTL
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
SUPER FAST RECOVERY DIODE (AEC-Q
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
RFN10BM6SFHTL PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io):10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.55 V @ 10 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device Package:TO-252
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)