DSS16-01AS-TUB
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 16A TO263AB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
DSS16-01AS-TUB PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io):16A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:790 mV @ 15 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device Package:TO-263AB
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C