RB520S-30DP-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA 0201
DataSheet
RB520S-30DP-TP PDF
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):30 V
Current - Average Rectified (Io):100mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:850 mV @ 100 mA
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:20 µA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package:0201
Operating Temperature - Junction:125°C (Max)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SCS312AHGC9
SCS312AHGC9
SHORTER RECOVERY TIME, ENABLING
UST1D
UST1D
DIODE UFR SMA 200V 1A
RS1JLS RVG
RS1JLS RVG
DIODE GEN PURP 600V 1.2A SOD123
RB520S-30DP-TP
RB520S-30DP-TP
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA 0201
P2500M A0G
P2500M A0G
DIODE GEN PURP 1000V 25A P2500
AT27BV010-12TI
AT27BV010-12TI
IC EPROM 1MBIT PARALLEL 32TSOP
E 5-800
E 5-800
SPARE TAPERED COLLAR D 14 MM