VS-SD1500C04L
Description
DIODE GP 400V 1600A DO200AB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
VS-SD1500C04L PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):400 V
Current - Average Rectified (Io):1600A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.64 V @ 3000 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 mA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Clamp On
Package / Case:DO-200AB, B-PUK
Supplier Device Package:DO-200AB, B-PUK
Operating Temperature - Junction:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SKL32
SKL32
SCHOTTKY SOD-123FL 20V 3A
HS2KFS M3G
HS2KFS M3G
75NS, 2A, 800V, HIGH EFFICIENT R
RS1JHR3G
RS1JHR3G
DIODE GEN PURP 600V 1A DO214AC
TOOL HAND CRIMPR 0.5-0.75MM SIDE
VS-SD1500C04L
VS-SD1500C04L
DIODE GP 400V 1600A DO200AB
Q-6801Q0005003I
Q-6801Q0005003I
SMA-SP/MMCX-SP G316 3I
BZT52-B4V7,115
BZT52-B4V7,115
ZENER DIODE, 4.7V, 1.91%, 0.35W,