SBR8E45P5-7
Description
DIODE RECT SBR 45V 8A POWERDI5
DataSheet
SBR8E45P5-7 PDF
Type Description
Series:SBR®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Super Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):45 V
Current - Average Rectified (Io):8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:510 mV @ 8 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:350 µA @ 45 V
Supplier Device Package:PowerDI™ 5
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C