STPSC20H12D
Description
DIODE SCHOTTKY 1.2KV 20A TO220AC
DataSheet
STPSC20H12D PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Silicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1200 V
Current - Average Rectified (Io):20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5 V @ 20 A
Speed:No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:120 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F:1650pF @ 0V, 1MHz
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-2
Supplier Device Package:TO-220AC
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 175°C