NRVTSA4100T3G
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 4A SMA
DataSheet
NRVTSA4100T3G PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io):4A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:660 mV @ 4 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:25 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:54.7pF @ 100V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:DO-214AC, SMA
Supplier Device Package:SMA
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C