TSSE3H60 RVG
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 3A SOD123HE
DataSheet
TSSE3H60 RVG PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):60 V
Current - Average Rectified (Io):3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:600 mV @ 3 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 60 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:SOD-123H
Supplier Device Package:SOD-123HE
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C