DST12100S
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 12A 100V TO277B
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
DST12100S PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io):12A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:700 mV @ 12 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:300 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-277, 3-PowerDFN
Supplier Device Package:TO-277B
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C