CDBV3-70-G
Manufacturer
Comchip Technology
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 70V 70MA SOT323
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
CDBV3-70-G PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):70 V
Current - Average Rectified (Io):70mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1 V @ 15 mA
Speed:Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):2 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 nA @ 50 V
Capacitance @ Vr, F:5pF @ 0V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:SC-70, SOT-323
Supplier Device Package:SOT-323
Operating Temperature - Junction:125°C (Max)