SICR6650
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY SILICON CARBIDE S
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
SICR6650 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Silicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):650 V
Current - Average Rectified (Io):6A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.8 V @ 6 A
Speed:No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F:150pF @ 5V, 1MHz
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-2
Supplier Device Package:TO-220AC
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C