RB400DFHT146
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE (RECTIFIER FRD) 40V-VRM 40
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
RB400DFHT146 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40 V
Current - Average Rectified (Io):500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:550 mV @ 500 mA
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):7.35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 µA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F:130pF @ 0V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device Package:SMD3
Operating Temperature - Junction:125°C (Max)