CD1408-FF1400
Description
DIODE GEN PURP 400V 1A 1408
DataSheet
CD1408-FF1400 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):400 V
Current - Average Rectified (Io):1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.7 V @ 1 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F:10pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device Package:1408
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C