BYV27-600-TR
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE AVALANCHE 600V 2A SOD57
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
BYV27-600-TR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Avalanche
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io):2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.35 V @ 3 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):250 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:SOD-57, Axial
Supplier Device Package:SOD-57
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C