RB751S40
Description
RECTIFIER, SCHOTTKY, 0.03A, 40V
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
RB751S40 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40 V
Current - Average Rectified (Io):30mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:370 mV @ 1 mA
Speed:Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 nA @ 10 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:SC-79, SOD-523F
Supplier Device Package:SOD-523F
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 125°C