FSV15120V
Description
DIODE SCHOTTKY 120V 15A TO277-3
DataSheet
FSV15120V PDF
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):120 V
Current - Average Rectified (Io):15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:790 mV @ 15 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:35 µA @ 120 V
Supplier Device Package:TO-277-3
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SL1M-Q-CT
SL1M-Q-CT
CUT-TAPE VERSION. STANDARD RECO
UF600D
UF600D
DIODE UFR D8X7.5 200V 6A
SS18-TP
SS18-TP
DIODE SCHOTTKY 80V 1A DO214AC
FSV15120V
FSV15120V
1455RPLY
1455RPLY
BEZEL SOLID PLAS YELLOW 2/PACK
M25PX80-VMP6TGAA TR
M25PX80-VMP6TGAA TR
IC FLASH 8MBIT SPI 75MHZ 8VFQFPN