SBR05U20LPS-7
Description
DIODE SBR 20V 500MA 2DFN
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
SBR05U20LPS-7 PDF
Type Description
Series:SBR®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Super Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):20 V
Current - Average Rectified (Io):500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:500 mV @ 500 mA
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 µA @ 20 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0402 (1006 Metric)
Supplier Device Package:2-DFN1006
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 150°C