FESB16DTHE3/81
Description
DIODE GEN PURP 200V 16A TO263AB
DataSheet
FESB16DTHE3/81 PDF
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):200 V
Current - Average Rectified (Io):16A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:975 mV @ 16 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F:175pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device Package:TO-263AB
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 150°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SSB43LHM3_A/H
SSB43LHM3_A/H
4A 30V SM SCHOTTKY RECT SMB
S1ML RUG
S1ML RUG
DIODE GEN PURP 1000V 1A SUB SMA
SR1202 A0G
SR1202 A0G
DIODE SCHOTTKY 20V 12A DO201AD
36274
SCREWDRIVER TORX T10 7.52"
FESB16DTHE3/81
FESB16DTHE3/81