SF1200-TAP
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 1.2KV 1A SOD57
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
SF1200-TAP PDF
Type Description
Series:-
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1200 V
Current - Average Rectified (Io):1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:3.4 V @ 1 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):75 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:SOD-57, Axial
Supplier Device Package:SOD-57
Operating Temperature - Junction:125°C (Max)