FX20K120
Manufacturer
Diotec Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE FR D8X7.5_LOWRTH 120V 20A
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
FX20K120 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):120 V
Current - Average Rectified (Io):20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:940 mV @ 20 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):300 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 120 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:P600, Axial
Supplier Device Package:P600
Operating Temperature - Junction:-50°C ~ 175°C