DPG30I400HA
Description
DIODE GEN PURP 400V 30A TO247
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
DPG30I400HA PDF
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):400 V
Current - Average Rectified (Io):30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.41 V @ 30 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):45 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 µA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F:32pF @ 200V, 1MHz
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-247-2
Supplier Device Package:TO-247
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C