MF100U12F2-BP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
VIGOR # :
Description
100A,1200V,FRED MODULES, F2 PACK
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
MF100U12F2-BP PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1200 V
Current - Average Rectified (Io):100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.58 V @ 100 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):135 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 mA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Chassis Mount
Package / Case:F2 Module
Supplier Device Package:F2
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 150°C