FDH400TR
Description
RECTIFIER DIODE, 0.2A, 200V, DO-
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
FDH400TR PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):150 V
Current - Average Rectified (Io):200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.1 V @ 300 mA
Speed:Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 nA @ 150 V
Capacitance @ Vr, F:2pF @ 0V, 1MHz
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:DO-204AH, DO-35, Axial
Supplier Device Package:DO-35
Operating Temperature - Junction:175°C (Max)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SR004 A0G
SR004 A0G
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA DO204AL
FS8K
FS8K
DIODE GEN PURP 800V 8A TO277-3