SUF4004-CT
Manufacturer
DComponents
VIGOR # :
Description
CUT-TAPE VERSION. ULTRAFAST RECO
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
SUF4004-CT PDF
Type Description
Series:-
Package:Strip
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):400 V
Current - Average Rectified (Io):1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1 A @ 1.25 V
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:DO-213AB, MELF
Supplier Device Package:DO-213AB
Operating Temperature - Junction:-50°C ~ 175°C