VS-50WQ04FNHM3
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 5.5A TO252AA
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
VS-50WQ04FNHM3 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40 V
Current - Average Rectified (Io):5.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:510 mV @ 5 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:3 mA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F:405pF @ 5V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device Package:D-PAK (TO-252AA)
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 150°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SS35-E3/57T
SS35-E3/57T
DIODE SCHOTTKY 50V 3A DO214AB
SR806 R0G
SR806 R0G
DIODE SCHOTTKY 60V 8A DO201AD
SMD16PL-TP
SMD16PL-TP
DIODE SCHOTTKY 60V 1A SOD123FL
MF73T-1 1/20
MF73T-1 1/20
ICL 1 OHM 20% 20A 25MM
097.01
PLASTIC CLIP FOR 97.01& 97.02
VS-50WQ04FNHM3
VS-50WQ04FNHM3