FFPF15U40STU
Description
RECTIFIER DIODE
DataSheet
FFPF15U40STU PDF
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):400 V
Current - Average Rectified (Io):15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.4 V @ 15 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:40 µA @ 400 V
Supplier Device Package:TO-220F-2L
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 150°C