SGL41-40/96
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO213AB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
SGL41-40/96 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40 V
Current - Average Rectified (Io):1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:500 mV @ 1 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F:110pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:DO-213AB, MELF
Supplier Device Package:GL41 (DO-213AB)
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 125°C