UF1005-E3/54
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 600V 1A DO204AL
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
UF1005-E3/54 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io):1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.7 V @ 1 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):75 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:10pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:DO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device Package:DO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 180°C