RB168VAM-60TR
Description
SCHOTTKY BARRIER DIODE
DataSheet
RB168VAM-60TR PDF
Type Description
Series:*
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):60 V
Current - Average Rectified (Io):1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:820 mV @ 1 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 µA @ 60 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2-SMD, Flat Lead
Supplier Device Package:TUMD2M
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)