FFH60UP60S
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 600V 60A TO247-2
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
FFH60UP60S PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io):60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.7 V @ 60 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):80 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-247-2
Supplier Device Package:TO-247-2
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 150°C