VS-100BGQ045HF4
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 100A POWERTAB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
VS-100BGQ045HF4 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):45 V
Current - Average Rectified (Io):100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:770 mV @ 100 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 mA @ 45 V
Capacitance @ Vr, F:2700pF @ 5V, 1MHz
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:PowerTab®
Supplier Device Package:PowerTab®
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SM5819PL-TP
SM5819PL-TP
DIODE SCHOTTKY 40V 1A SOD123FL
FS8M
FS8M
DIODE GEN PURP 1KV 8A TO277-3
S3B-13-F
S3B-13-F
DIODE GEN PURP 100V 3A SMC
06031C471J4Z2A
06031C471J4Z2A
CAP CER 470PF 100V X7R 0603
VS-100BGQ045HF4
VS-100BGQ045HF4
CONN HDR DIP FORK 24POS TIN