LQA30T300
Description
DIODE GEN PURP 300V 30A TO220AC
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
LQA30T300 PDF
Type Description
Series:Qspeed™
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):300 V
Current - Average Rectified (Io):30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.95 V @ 30 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):13.7 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:250 µA @ 300 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-2
Supplier Device Package:TO-220AC
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)