APT60D40SG
Description
DIODE ULT FAST 60A 400V D3PAK
DataSheet
APT60D40SG PDF
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):400 V
Current - Average Rectified (Io):60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5 V @ 60 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):37 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:250 µA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Supplier Device Package:D3 [S]
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C