BYV28-600-TR
Description
DIODE AVALANCHE 600V 3.5A SOD64
DataSheet
BYV28-600-TR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Avalanche
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io):3.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.35 V @ 5 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 600 V
Supplier Device Package:SOD-64
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C