RBR1MM30ATFTR
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE (RECTIFIER FRD) 30V-VR 1A-
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
RBR1MM30ATFTR PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):30 V
Current - Average Rectified (Io):1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:480 mV @ 1 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 µA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:SOD-123F
Supplier Device Package:PMDU
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)