UJ3D06504TS
Manufacturer
UnitedSiC
VIGOR # :
Description
650V 4A SIC SCHOTTKY DIODE G3, T
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
UJ3D06504TS PDF
Type Description
Series:Gen-III
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Silicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):650 V
Current - Average Rectified (Io):4A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.7 V @ 4 A
Speed:No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:25 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F:118pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-2
Supplier Device Package:TO-220-2
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C