TMBYV10-60FILM
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 1A MELF
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
TMBYV10-60FILM PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):60 V
Current - Average Rectified (Io):1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:700 mV @ 1 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 µA @ 60 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:DO-213AB, MELF
Supplier Device Package:MELF
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 125°C