VS-309UR120
Description
DIODE GEN PURP 120V 330A DO205AB
DataSheet
VS-309UR120 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Standard, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):120 V
Current - Average Rectified (Io):330A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.22 V @ 942 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:15 mA @ 120 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Stud Mount
Package / Case:DO-205AB, DO-9, Stud
Supplier Device Package:DO-205AB, DO-9
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 180°C