R4000GPS-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
VIGOR # :
Description
200MASTANDARD RECOVER RECTIFIERD
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
R4000GPS-TP PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):4000 V
Current - Average Rectified (Io):200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:3.5 V @ 500 mA
Speed:Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):1.2 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 4000 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:DO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device Package:DO-41
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C