63SPD100A
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
100V 60A PACKAGE MINI SPD-4 SCHO
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
63SPD100A PDF
Type Description
Series:-
Package:Bag
Part Status:Active
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io):60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 mA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:1200pF @ 5V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard SMD
Supplier Device Package:Mini SPD-4
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C